Mándi László, a Momentum debreceni önkormányzati képviselője a Facebook-oldalán számolt be róla: az Alkotmánybíróság hivatalosan nem értesítette őt arról, hogy döntést hozott az általa benyújtott helyi népszavazási kezdeményezésével kapcsolatban, amely az akkugyár építésére vonatkozott volna.
„Tegnap sajtóhírből értesültem – mert hivatalos papírokat, levelet még nem kaptam –, hogy az Alkotmánybíróság helybenhagyta a bíróság, ezzel a választási bizottság döntését is” – írja bejegyzésében.
A Momentum politikusa hozzáteszi: az AB ugyanazzal a hazug indokkal vette el a debreceniek döntési jogát a vízzabáló akkumulátorgyárról, mint amit a HVB és a törvényszék is kitalált: szerintük a választók nem értenék, milyen következményei vannak a kérdés megválaszolásának.
„Mélységesen felháborít, hogy az Alkotmánybíróság lenézi a magyar emberek tudását és képességét a megfelelő információk megszerzésére egy döntéshez, és csak két alkotmánybíró tudott tisztességesen dönteni. Két alkotmánybíró szerint ugyanis nekünk és azoknak van igazuk, akik szerint ilyen érvvel nem lehet elutasítani ezt a népszavazási kérdést. Sajnos – ahogyan azt már április közepén is említettem – ez az érvelés meg fogja nyitni az utat a demokrácia további korlátozása előtt. Innentől kezdve, erre való hivatkozással, bármilyen kérdést el lehet majd utasítani, hiszen bármilyen kérdésre ráfogható lesz, hogy a választók nem értenek hozzá?! És erre a két alkotmánybíró is felhívta a figyelmet a különvéleményében” – teszi hozzá Mándi.
(Kép: A CATL arnstadti épülete. Forrás: Wikipedia)