Jelen pillanatban a koronavírus köti le szinte mindenki figyelmét. A kormányok világszerte megelőző intézkedéseket vezetnek be, százmilliárd forintos nagyságrendű források átcsoportosításával. Ezért petíciót indítottunk, hogy a magyar kormány azonnal állítsa le az egyébként is káros állampárti propagandát, és költse ezt a pénzt arra, hogy megelőzzük a vírus robbanásszerű terjedését. Havasi Gábor, dr. Takács Róbert és a Momentum Egészségpolitikai munkacsoportjának írása.
Az már most világos, hogy nem mindegy, hogy a döntéshozók mikor, hogyan és milyen döntéseket hoznak. A COVID-19 néven ismert koronavírus Kína Hupej nevű tartományából indult, ahol robbanásszerű (exponenciális) sebességgel fertőzte meg a lakosságot. Ugyanakkor, ha a kínai adatokból kivesszük a hupeji adatokat, akkor nagyon látványos, hogy Hupej tartományon kívül a kínaiak mennyire sikeresen lassították a vírus terjedését az iráni, dél-koreai és az olaszországi terjedéssel összevetve. És ez a halálozási arányokban elég erős különbségeket eredményezhet. Ezért nem mindegy, hogy mit csinál egy felelős kormány.
A koronavírus az első olyan járvány, amelyet a kezdetektől az egész világ figyelemmel kísér, így fontos tapasztalatokhoz juthatunk. Tesztelhetjük az intézményeink felkészültségét, és felkészülhetünk egy későbbi, esetleg sokkal veszélyesebb betegség járványos megjelenésére. Kialakíthatunk egy új, hatékony járványügyi rendszert, és fejleszthetjük az eljárásainkat. Ebben a bejegyzésben arra koncentrálunk, hogy jelen pillanatban milyen lépéseket tennénk a vírus megfékezésére.
Költsük a vírus megfékezésére a progapandára szánt 150 milliárd forintot. Itt tudjátok aláírni a petíciónkat
A Momentum javaslata a kormány által propagandára szánt 150 milliárd forint felosztására
- Forrás biztosítása a lakosság tájékoztatására (17 milliárd forint):
- TV, rádió, social media és plakátkampány.
- Videók, szpotok, infografikák.
- Tények a vírusról, az általa okozott betegségről.
- Mit tehet az egyén, hogy elkerülje, mire számíthat (pl. várható járványügyi intézkedések, változások a hétköznapokban), mit tegyen, ha beteggel találkozott, vagy ha magát érzi betegnek?
- Higiéniai oktatás, kézmosás és köhögési, tüsszentési etikett, általános életmódtanácsok (ebből szárba szökkenhetne egy állandó program).
- Forrás biztosítása az egészségügyi dolgozók oktatására, tájékoztatására, túlmunkájuk finanszírozására (65 milliárd forint):
- Oktatóvideók és online tudásportál orvosoknak, egészségügyi szakdolgozóknak ismert szakértők és szakmai szervezetek, egyetemek bevonásával.
- Összehangolt és rendszeresen frissített szabványos eljárásrendek az ellátási lánc minden elemének (háziorvosok, orvosi ügyelet, mentők, kórházak) a szakmai szervezetek bevonásával.
- Az egészségügyi dolgozók járvány alatti túlmunkájának finanszírozása. Ennek hiányában tömeges felmondások várhatóak.
- Rendkívüli forrás biztosítása a felkészülésre (68 milliárd forint)
- Légzésvédők, kézfertőtlenítők ingyenes biztosítása a lakosság számára.
- Önkormányzatok felkészítése.
- Közmű- és közszolgáltatók felkészítése, különös tekintettel a tömegközlekedésre (kézfertőtlenítők felszerelése a tömegközlekedési eszközökre, a tömegközlekedési eszközök folyamatos fertőtlenítése).
- Közintézmények, rendészeti szervezetek felkészítése.
- Tömegrendezvények, kongresszusok engedélyezésének felfüggesztése.
- Sportrendezvények felfüggesztése.
- Nagyvállalatok pandémiás terveinek ellenőrzése, frissítése.
- Alapellátás, orvosi ügyeletek, mentőszolgálat, járóbeteg-szakellátás, fekvőbeteg-ellátás (különös tekintettel a sürgősségi, infektológiai, és intenzív terápiás osztályokra) – érintésmentes kézfertőtlenítők felszerelése, fertőtlenítőszerek, védőfelszerelés beszerzése.
- A gyanús és letesztelt potenciális fertőzötteknek – amíg be nem igazolódik, hogy negatív vagy pozitív az eredményük – elkülönítőt kell biztosítani.
- Fertőzőosztályok személyzetének megerősítése, a minimumfeltételek fokozott ellenőrzése (jelenleg sok fertőzőosztály nem felel meg a minimumfeltételeknek).
- Egyéb fertőző betegek (pl. gyomor-bélhurut, agyhártyagyulladás) elhelyezésére protokoll kidolgozása.
- Kockázat nélkül elhalasztható műtétek elhalasztása a sebészeti intenzív osztályok kapacitásának felszabadítására.
- Szubintenzív ágyak létrehozása, felszerelése (lélegeztetőgépek, monitorok, infúziós pumpák) az intenzív osztályok kisegítése céljából.
- Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet visszaállítása.
- Stratégiai készletek feltöltése, élelmiszertartalék beszerzése.