Két hét múlva, az európai parlamenti választásokon arról szavazunk majd, hogy milyen Európai Uniót szeretnénk és benne milyen Magyarországot. A Momentum képviselői azért fognak dolgozni az Európai Parlamentben, hogy az uniós támogatásokat egészségügyre, oktatásra és minőségi munkahelyek létrehozására fordítsuk.
Magyarország éppen 15 éve lett az Európai Unió tagja. Azóta naponta átlagosan 2 milliárd forint támogatást kaptunk az Uniótól, sőt az utóbbi években már napi 3 milliárdot. Ezt a rengeteg pénzt aztán szépen elherdáltuk:
- lett 391 millió forintért Hatvanban egy kerékpáros kalandparkunk, amit tavaly 4 ember használt;
- lett Orbán Viktornak 600 millió forintért egy kisvasútja, amin alig utazik valaki;
- és persze lett Elios-ügy: a miniszterelnök családjához vándorolt több milliárd forint és sötétségbe borult több város.
Ezek persze csak példák, de összességében is elmondható, hogy a több mint tízezermilliárd (igen, jól olvasod, tízezermilliárd) forint támogatást Magyarország nagyon rosszul használta fel. Ahelyett, hogy megalapoztuk volna közös jövőnket, közös pénzünk haszontalan projektekre és magánzsebek kitömésére ment el.
Pedig ennek a pénznek lenne helye. Például az egészségügyben, mert
- a magyar kórházak állapota rettenetes – szó szerint patkányok miatt beszakadt a Merényi Kórház pszichiátriájának álmennyezete;
- hatalmas az orvos- és ápolóhiány – legalább fél éve betöltetlen 332 háziorvosi és csaknem 250 fogorvosi praxis;
- Európában nálunk halnak meg a legtöbben rákban – de nem csak rákban állunk rosszul: évente 32 ezer halál lenne elkerülhető egy jobb egészségügyi rendszerrel;
- a magyarok háromnegyedének okoz gondot az egészségügyi kiadások kifizetése az elvileg ingyenes egészségügy mellett – ennél csak Görögországban rosszabb a helyzet.
Sokszor mondják persze, hogy a pénz önmagában nem megoldás, csak ha értelmesen költjük el. Ez így van. Ugyanakkor úgy látjuk, hogy a magyar egészségügyben több pénz nélkül egyszerűen nem lehet előrelépni. A Momentumnak nagyon konkrét javaslatai vannak arra, hogy hogyan lehetne erre a területre úgy költeni, hogy az tényleg hasznosuljon. Erről szól az országgyűlési választási programunk Egészséges ország című fejezete. Például:
- Digitális forradalmat hozunk az egészségügyben, telemedicinával, az orvosok és intézmények összekapcsolásával.
- Újraépítjük az alapellátást és helyben elérhetővé tesszük a szakorvosi ellátásokat csoportpraxisok segítségével.
- Csak akkor kell majd befeküdni a kórházba, ha tényleg muszáj: emeljük az egynapos sebészeti beavatkozások arányát.
- Az egészségügyi ellátást nem akkor kezdjük el, amikor már súlyosra fordult a helyzet: a prevenciós programok kiterjesztésével lehetővé tesszük, hogy minél több betegség megelőzhető legyen.
- Modernizáljuk a mentőautókat és a mentési rendszert.
- A finanszírozás javítása mellett az átláthatóság is kulcskérdés lesz az egészségügyi ellátás javításában: egységes kórházi minőségellenőrző rendszert hozunk létre.
Ezekért a közös célokért fogunk dolgozni az Európai Parlamentben, egy orvos, Dr. Cseh Katalin vezetésével.